FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :br :lol: :x :delicacy: :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: >:-) (:-) m:-)

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Janek » sob pro 27, 2014 12:50

A hlavne ty "syrecky" obsahuji moc moc moc soli (=>5%?), takze to asi neni nic, co by bylo "zdrave"... Kazdopadne k obedu dobrou chut.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Esterka » sob pro 27, 2014 12:10

ravima píše:Dano, mě by taky velmi zajímalo, kolik je přesně kaseinu v různých mléčných výrobcích. Moc se mi k tomu nepodařilo najít, už jsem se tím zabýval dřív. V kefíru pravděpodobně zůstává většina kaseinu, v sýrech je to různé, třeba syrovátkové sýry jako olomoucké tvarůžky nebo ricotta by logicky neměly obsahovat vůbec žádný kasein, jiné sýry jsou zase čistě kaseinové a nakolik může být ten kasein rozložený působením nějakých bakterií je mi stále záhadou.
Neblbni lidem hlavu takovým bludem: olomoucké tvarůžky nejsou syrovátkový sýr ale kaseinový!!!! Tvarůžky jsou vyrobeny z tvarohu, vždyť je to v názvu. A hlavní bílkovina v tvarohu je kasein.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Jindra » pát pro 12, 2014 0:37

.
zajímavá bakalářská práce o mléčném kvašení k přečtení tady

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od ravima » pon bře 04, 2013 20:35

Dano, mě by taky velmi zajímalo, kolik je přesně kaseinu v různých mléčných výrobcích. Moc se mi k tomu nepodařilo najít, už jsem se tím zabýval dřív. V kefíru pravděpodobně zůstává většina kaseinu, v sýrech je to různé, třeba syrovátkové sýry jako olomoucké tvarůžky nebo ricotta by logicky neměly obsahovat vůbec žádný kasein, jiné sýry jsou zase čistě kaseinové a nakolik může být ten kasein rozložený působením nějakých bakterií je mi stále záhadou.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od ovekyska » pon bře 04, 2013 14:21

prosim, surne!!!
ako poznat, ci to biele je alebo nie je plesen na jogurte...
robila som vcera domaci jogurt, pred obedom somm dala do tepla, pred vecerom bol hotovy, ale taky neurcity povlakm som nasla na povrchu, je mozne, ze za tak kratku dobu by splesnivel?
robila som z nepast. mlieka z automatu a holandia jogurtu.
vdaka!!!

Kazein a fermentacia

od Dano » úte úno 26, 2013 19:09

Pise sa vo vlakne o patlanine. Tej nerozumiem vobec, len k tomuto sa chcem spytat:
Jindra píše:kdož nemůže mléčné výrobky kvůli kaseinu, ten používá vysokotučný kefír, kde je hlenotvorného kaseinu jen minimum.
Kam sa podeje ten kazein?
Myslis ze sa rozlozi? Aky podiel z celkoveho?
Pridanim smotany sa kazein urcite nestrati / nerozlozi, len jeho hmotnostny podiel sa samozrejme znizi voci tomu mnozstvu smotany. Podobne ako sa obsah kazeinu znizi hoci aj prisypanim cukru.

Myslim ze kefirova kultura rozklada a travi hlavne sacharidy, v tomto pripade laktozu. Fermentuje na kyselinu mliečnu, (aj) preto ta kysla chut.

Na rozklad bielkovin na jednoduchsie bielkoviny su ucinnejsie a vhodnejsie podla mna syrarske kultury napr. camembert, romadur, zvlast ked tie syry uz tecu a "vonaju".

Ale dam si vysvetlit (ravima?), lebo nerozumiem tomu. Len usudok na zaklade vymeny info v mailoch s panom z vyskumneho ustavu mliekarenskeho v Ziline ked som raz kupoval zo 6 roznych kultur (jogurtova, kefirova, acidofilna, probioticka, smotanova, smotanova ovcia) a daval mu konkretne otazky, napr.:

>>ktore druhy kultur stiepia relativne viac bielkovin ako laktozu, v porovnani s inymi druhmi?
>Viac bielkovín štiepia syrárske kultúry v porovnaní s kultúrami na výrobu kyslomliečnych výrobkov

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Návštěvník » úte říj 16, 2012 20:14

Jindra píše:Pěkný návod, díky moc. Hlavně jsem rád, že to jde bez soli. Už to sice kdysi zmiňoval Panda (taky kvasil zelí bez soli), ale manželka mi to pořád nechtěla věřit, tak až jí tohle dám přečíst, už snad uvěří.
Návštěvník píše:Myslím, že je to nejlepší způsob jak zachovat zeleninu živou, jen ten odér. V práci prakticky nemožné konzumovat, protože by mně mí spolupracanti asi brzo vyhodili na chodbu
Pravda. Nedávno jsem si vzal pickles na oběd do práce, ale kvůli následným poznámkám kolegů v kanclu už to nemíním opakovat :?

BTW, to kvašení celých jablek (tedy pickles z ovoce), to taky jde? Fíííha.
Jablka jdou kvasit a potom přepálit a říká se tomu calvados. Ale je známo, že se dávali celé jadrníčky do hrnce se zelím - to potom bylo dobré, ale sami jablka, nevím, nevím... :D

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od zuzkaou » úte říj 16, 2012 14:36

Při hledání receptu na rejuvelac jsem našla tohle vaše vlákno.

Pokud vás zajímá mléčné kvašení víc, ráda bych dala vědět, že zkouším kvasic co potkám a výsledky ublogovávám. zde http://zkvaseno.blogspot.cz/

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Danielek » pát dub 15, 2011 7:48

BTW, to kvašení celých jablek (tedy pickles z ovoce), to taky jde? Fíííha.[/quote]

Zdar.
Jak jsem psal výše, jablka jdou taky. Za týden se chystám na první pokus, tak potom poreferuju jaký byl výsledek. :wink:

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Jindra » čtv dub 14, 2011 10:52

Pěkný návod, díky moc. Hlavně jsem rád, že to jde bez soli. Už to sice kdysi zmiňoval Panda (taky kvasil zelí bez soli), ale manželka mi to pořád nechtěla věřit, tak až jí tohle dám přečíst, už snad uvěří.
Návštěvník píše:Myslím, že je to nejlepší způsob jak zachovat zeleninu živou, jen ten odér. V práci prakticky nemožné konzumovat, protože by mně mí spolupracanti asi brzo vyhodili na chodbu
Pravda. Nedávno jsem si vzal pickles na oběd do práce, ale kvůli následným poznámkám kolegů v kanclu už to nemíním opakovat :?

BTW, to kvašení celých jablek (tedy pickles z ovoce), to taky jde? Fíííha.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Návštěvník » čtv dub 14, 2011 9:10

mun píše:Kaloricky se nepřežírat.
5kg melouna za den není přežírání.
1kg másla je přežírání

K tématu - ty "pickles" - to nějak zavařujete, nebo to dál kvasí a jsou tam ty živé laktobacily? V krámě je vše pasterované/sterilované + většinou chemikálie. Já dělal jen párkrát kys.zelí.

Zdar.
Já si dělám Pickles podle návodu (knihy) od K. Machaly, za pomocí laktobacilů (bez soli).
Nacpu do tří litrové sklenice zeleninu - mrkev, květák, brokolici, ředkvičky, cibuli nebo jarní cibulku, zelí a někdy trochu pálivých papriček + trocha koření. Já dávám pískavici, kmín, fenykl a kopr. Koření se může dávat buď do nálevu nebo kořenit po vrstvách. Pak si udělám nálev z převařené nebo filtrované vody + trochu rozmixované zeleniny + koření + laktobacily (biopron 9) dvě tobolky do 2 litrů zálivky. Jestli se voda převařuje , je třeba počkat až vychladne na pokojovou teplotu a teprve potom přidávat laktobacily.
Do sklenice se postupně pěchuje zelenina a prolévá se to nálevem.
Nakonec se zelenina zatíží víčkem na který se hodí sterilní šutr - (tak aby zelenina byla ponořená v nálevu a nechytila plíseň nebo jiný bordel).
Nebo se to dá udělat tak, že se vezme celý zelný list, který se vtlačí do láhve.
On sice při procesu kvašení většinou vypluje na povrch, ale když je proces hotov, tak se jednoduše vezme a vyhodí. Pokud člověk nemá klasický zelák s víčkem a žlábkem na zalití vodou), tak se vrchní část sklenice, nádoby, překryje látkou nebo gázou a stáhne se gumičkou.
Celý proces fermentace proběhne za 5 až 7 dní.
Chce-li člověk pickles ostřejší (kyselejší, větší grády, tím pádem větší podíl kyselin atd.), tak nechá zeleninu fermentovat třeba 10 a více dní, ale většinou je 7 optimálních. Po sedmi dnech se rozhodí zelenina do skleniček a foukne se do lednice, kde se za podpory nízké teploty fermentační proces velice zpomalí (skoro se zastaví). Skleničky pokud je hodíme do lednice se můžou normálně na pevno zavíčkovat, ale pokud je vytáhneme ven(do tepla), tak bychom mněli uzávěr trohu povolit - opatření proti výbuchu :D. Zelenina se totiž díky vyšší teplotě zase rozjede a začne znovu kvasit.
Tenhle proces fermentace bez soli je supr, řekl bych, že je daleko šetrnější a zdravější než fermentace za použití soli. Zelenina se dá vždy přisolit až na talíři. A celý proces trvá daleko kratší dobu než za pomoci soli.
Dá se kvasit prakticky cokoliv. Výborné je třeba tradiční korejské kim či.
Čínské zelí, cibule, čili, zázvor a myslím že se dává i trochu česneku.
Nebo se dají kvasit celá jablka - to je tradice v rusku.
V Řecku zase dělají salát z celých zelných listů atd.
Kvaš. zelenina je dělo a neocenitelná v zimních měsících.
Myslím, že je to nejlepší způsob jak zachovat zeleninu živou, jen ten odér. V práci prakticky nemožné konzumovat, protože by mně mí spolupracanti asi brzo vyhodili na chodbu :mrgreen: .
Kdo chce být chytřejší nechť se inspiruje v knize od Karla Machaly -" Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu".
Hodně zdaru při kvašení.
:delicacy:

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Samira » pát úno 11, 2011 9:48

Nezavarovat, to by uz nemalo vyznam. Po vykvaseni to vydrzi fakt dlho v chladnicke. Ak to chces mat stale niekde v kuchyni na kredenci, a priebezne z toho odjedat, tak to vyzaduje dodrziavanie hygieny a dolievanie mierne osolenej vody, inak sa to pokazi. Prisla som tak o zvysok mojho pickles v stvorlitraku, bola som na dovolenke a odparila sa voda, zelenina vyplavala na vrch a zacala sa kazit. Stastie, ze na dovcu som si na chatu vzala do chladnicky misku pickles a tam v bezchybnom stave vydrzala, i ked v miske nebola zaliata tekutinou.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Renáta » čtv úno 10, 2011 18:31

Ad pickls - ja som po cca 5 dňoch kvasenia pickls uchovávala v chladničke (žiadne zaváranie). Ale mnohí makrobiotici majú pickls v 3-litrových pohároch (rôzne druhy pickls) a voľne na chladnejšom mieste, furt to pracuje a aj to teda riadne cítiť.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od mun » čtv úno 10, 2011 18:05

Kaloricky se nepřežírat.
5kg melouna za den není přežírání.
1kg másla je přežírání

K tématu - ty "pickles" - to nějak zavařujete, nebo to dál kvasí a jsou tam ty živé laktobacily? V krámě je vše pasterované/sterilované + většinou chemikálie. Já dělal jen párkrát kys.zelí.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Renáta » čtv úno 10, 2011 17:20

cepheus píše:
Michal S. píše:Důležitý je nepřežírat se.
:)
No to je vůbec nejdůležitější. :D :P
A to je švanda, že to tiež nie vždy platí :D Niekedy pomôže zo šlamastiky, keď sa človek doslova prežiera v porovnaní s veľmi malým objemom jedla, čo jedol predtým. Hm, je to zvláštne, ale funguje to.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Samira » čtv úno 10, 2011 9:59

Robila som pickles, ale tiez ho mam malu spotrebu, nikto okrem mna to doma nejedol, tak uz ho nerobim. Teraz mam k dispozicii kyslu kapustu, od jari do jesene zase cerstve veci, tak skusim zase az na jesen zalozit nove pickles, ale len v nejakom 7-decovom pohari.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Renáta » stř úno 09, 2011 22:03

Ceph, kedysi som robievala pickls sama, je to jednoduché. Ale mám ho takú malú spotrebu, že sa mi to asi neoplatí. Mávam pickls pravidelne ako prílohu k obedu (spolu s čerstvou zeleninou a trochou naparenej zeleniny).

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Michal S. » stř úno 09, 2011 19:55

Dělám si pickles už léta a nedám na to dopustit. Někdo tvrdí, že to je nepřirozeně natrávená zelenina, což je možná pravda, ale z druhé strany je přirozený živit se v našich podmínkách v zimě tropickým ovocem :?:
Důležitý je nepřežírat se.
:)

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Renáta » stř úno 09, 2011 0:16

Každý deň mám tak za riadnu polievkovú lyžicu pickles a je to fajn.

Re: FERMENTACE a MLÉČNÉ KVAŠENÍ

od Pavlina » úte úno 08, 2011 17:39

Hledám recepty na zpracování zeleniny mléčným kvašením.

Re: Selma

od Selma » pát lis 02, 2007 20:27

tvx píše:me rejuvelac delal dobre... ale obili jsem z nej teda uz nekonzumoval, parkrat jsem ho zapek do chleba a podobne ale muj best recept je pul zavarovaci 700-900ml lahve obili, zalit vodou a na primerene teply kamna.
ob dva dny jsem si slil tak 300 mililitru rejuvelacu a zalil novou vodoua tak mi to fungovalo priblizne celou zimu, nez uz semena byly uplne vyplachnuty.
Aha, no já si to dala taky do zavařovací láhve, ale pětilitrový :D Jsem si říkala, že je toho nějak moc, tak jsem to pila na žízeň. Ale bylo to dobrý:D
Kdysi tu popisovala RadkaS že ji po obilí pálí rty a sliznice, tak to mi dělá ten rejuvelac taky, ale nevím, jestli je to překyselení nebo něco jinýho. Mimo to, je mi taky subjektivně tepleji, v pohodě vegetuji při 19ti stupních. Takhle teplo mi bylo akorát když jsem si kterousi zimu dávala večer do čaje slivovici.
Taky mně napadlo, že když baštím hodně medu (Johanka je stále převážně na mým mlíku, tak mám pořád hlad), jestli ono mi to nevykvasilo až na alkohol neb to se děje, když se do kvasícího obilí trocha medu přidá nebo jestli to zahřívání způsobuje jenom překyselení organismu. I když on alkohol taky vlastně překyseluje. Tak nevim.

Selma

od tvx » pát lis 02, 2007 13:36

me rejuvelac delal dobre... ale obili jsem z nej teda uz nekonzumoval, parkrat jsem ho zapek do chleba a podobne ale muj best recept je pul zavarovaci 700-900ml lahve obili, zalit vodou a na primerene teply kamna.
ob dva dny jsem si slil tak 300 mililitru rejuvelacu a zalil novou vodoua tak mi to fungovalo priblizne celou zimu, nez uz semena byly uplne vyplachnuty.

od macik » pát lis 02, 2007 13:31

s tím nechutnáním masa to je taky na houbec...mě nikdy nechutnalo, jako dítě jsem snědla jen bílé kousky z kuřete a jinak nic a postupně jsem se pod tlakem naučila maso jíst a u tchánovců mi dokonce začlo chutnat-a to tak, že se mi teď hodně špatně odmítá a někdy bohužel podlehnu :oops: ...doma ho každopádně nedělám, ale štve mě, že ač původní nemasožravec, tak postupem času jsem se ze zdvořilosti nutila to jíst a teď se toho nemůžu zbavit :evil:

od Selma » pát lis 02, 2007 13:22

Selma píše:Udělala jsem si ten rejuvelac a jsem úplně nadšená, velice mi to chutná i to nakvašený obilí, tělo se jenom tetelí. Jen se chci zeptat, jak to působí v těle, jestli kysele nebo zásaditě, ví někdo?
Nikdo neodpověděl, odpovím si teda sama. Působí kyselinotvorně a to tak, že hodně, zvláště když se toho vypije hodně, jako jsem to udělala já :P Pálí mně celej člověk, zbytek budu muset vylít.

od Selma » pon říj 29, 2007 14:19

RadkaS píše:
Jirka píše: Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
Mozna je to off-topic, ale kazdopadne zajimava informace. To jsi asi prvni, koho znam, ze mu maso nikdy nechutnalo... . To je fajn. Pro hodne lidi je maso velmi silna zavislost, ktere nejsou schopni se zbavit.
Takových lidí znám povícero. Škoda, že k nim nepatří moje děti :( Zajímavý je, že tyhlety lidi nikdo nenapadá za odmítání masa. Fakt, že jim to prostě nechutná každý respektuje.

od Selma » pon říj 29, 2007 13:46

Udělala jsem si ten rejuvelac a jsem úplně nadšená, velice mi to chutná i to nakvašený obilí, tělo se jenom tetelí. Jen se chci zeptat, jak to působí v těle, jestli kysele nebo zásaditě, ví někdo?

od Advid » úte říj 16, 2007 8:20

Já jsem si večer vzpomněl, že mi tvx psal, at to ještě rozšířím a doplním a pak to nějak usnulo. :-)) Teď se ale musím začít (už fakt jo) zabývat diplomkou, takže berte nebo nechte být. :-))

od ml » pon říj 15, 2007 18:04

no sem s ním :wink:

od Advid » pon říj 15, 2007 14:24

Čistím disk a našl jsem přeložený článek o kvašení. Asi jsem ho kdysi poslal a nikdo ho nezveřejnil nebo jsem na něj tak nějak pozapomněl. Co s tím? :-)

od RadkaS » úte led 02, 2007 22:27

Jirka píše: Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
Mozna je to off-topic, ale kazdopadne zajimava informace. To jsi asi prvni, koho znam, ze mu maso nikdy nechutnalo... . To je fajn. Pro hodne lidi je maso velmi silna zavislost, ktere nejsou schopni se zbavit.

od Sluníčko » úte led 02, 2007 15:45

Jirka píše:
Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)
:)

od Jirka » úte led 02, 2007 14:27

RadkaS píše:
Jirka píše:Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.theraw
diet.com/pdf/KrautInstructions.pdf
).
Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi.
Já jsem tím výrazem "podle svých preferencí" samozřejmě nemyslel to, že někdo zaujímá nějaký postoj daný aktuální úrovní svého poznání (nebo přesvědčení) a zároveň zcela ignoruje skutečnost, že mu kvůli takové preferované stravě například stále kručí v břiše nebo má jiné problémy... :D

Nikoho tu také nepřesvědčuji, aby se kvašení věnoval - pouze nabízím souhrn informací o tomto tématu (a primárně odpovídám na dotaz wratislawě).
RadkaS píše:Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!


Je to sice "off-topic", ale tady mám drobnou výhodu. Téměř jakékoliv "opečené mrtvolky" mě nechutnaly nikdy. (Koncept vegetariánství je pro mě skoro záchranou před tím, že bych musel neustále někomu vysvětlovat, že mě to maso opravdu strašně moc nechutná a že ho opravdu v žádném případě nebudu jíst.)

od Sluníčko » úte led 02, 2007 9:57

RadkaS píše: Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi. Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!
:) ano

od buc11 » úte led 02, 2007 8:59

RadkaS píše:
Jirka píše:
Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.theraw
diet.com/pdf/KrautInstructions.pdf
).
Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi. Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!
tak tak tak nějak

od RadkaS » sob pro 30, 2006 14:09

Jirka píše:
Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.theraw
diet.com/pdf/KrautInstructions.pdf
).
Jirko, ono kolikrat nejde ani o postoj, jako o tu komunikaci s telem. Na reakce tela jses pri takove strave cim dal citlivejsi.
Ja mam taky kvasenou zeleninu rada a taky jsem se snazila neco nakvasit. Ale zacala jsem se tomu vyhybat prave z toho duvodu, ze mi telo dalo najevo, ze to neni zrovna to nejlepsi. Takze chut by treba i byla, ale na tu nesmim dat, protoze kdyz si vzpomenu, jak mi chutnalo treba opecena mrtvolka kuratka, tak si moc dobre pamatuju, ze chutnala... . Tim nechci rict, ze srovnavam kvasenou zeleninu s mrtvolkama :lol: , to rozhodne ne!

od Jirka » sob pro 30, 2006 5:18

wlastislawa píše:Ahoj všem. Připravujete si někdo kvašenou zeleninu, víte někdo, kde by se daly najít informace o vhodnosti nebo nevhodnosti této úpravy?
Před několika týdny jsem vlastnoručně nakrouhal pár desítek kilo zelí a naložil ho do nově zakoupeného zeláku (letos zatím tradičním způsobem se solí). Kvasilo asi týden až deset dní. Je trochu měkčí než normálně, ale na první pokus nechutná tragicky. Příští rok plánuji zkusit naložit i okurky, i když se mi asi nepodaří připravit nálev, jaký bych rád. Stále totiž vzpomínám na ďábelskou chuť, jakou mívaly kysané okurky několik let v jednom stánku v barcelonské tržnici La Boquería (než ten stánek zrušili). Po nich úplně slzely oči...

Možných postupů při nakládání zelí se dá najít poměrně hodně, takže si každý musí "najít" a vyzkoušet ten svůj. Inspirací může být zejména stránka http://www.konzervace.info/zeli.htm, kde je těch postupů uvedeno více.

O kvašení potravin je k dispozici online publikace Fermented Fruits and Vegetables - A Global Perspective (FAO, 1998), která se zabývá fermentací různých druhů ovoce a zelenin využívaných po celém světě (např. zelím se zabývá podkapitola The ‘sauerkraut’ process).

Mléčnému kvašení se věnuje i Vilma Partyková, která kromě své známé knihy o půstu napsala i inspirativní knihu Vaříme nemocným rakovinou a nejen pro ně (viz obsah knihy; mléčnému kvašení jsou věnovány stránky 234-241).

Zajímavá je zřejmě i kniha Sandor Ellix Katz: Wild Fermentation (z níž jsou na webu pouze ukázky).

Další použitelné odkazy (pro zelí):
- Kysané zelí - zázrak ze sudu
- Making Sauerkraut
- Health Benefits
- How to make sauerkraut
- The Sauerkraut Fermentation
- Sauerkraut
- Fermentation (food)
- Making Sauerkraut is Easy!

A odkazy pro okurky:
- Making Grandma's Pickles: Step By Step
- Making Sour Pickles
- Pickled cucumber

Vitariáni se k pojídání kvašených potravin stavějí asi dost různorodě podle svých preferencí (je zřejmé, že Květa a ondraw se tomu budou vyhýbat), ale ve světě to určitě není něco výjimečného (např. zmínka na stránce Salads nebo Pickle, Sauerkraut and Kim Chi Maker, resp. http://www.therawdiet.com/pdf/KrautInstructions.pdf).

kvašená zelenina

od wlastislawa » úte říj 31, 2006 13:28

Ahoj všem. Připravujete si někdo kvašenou zeleninu, víte někdo, kde by se daly najít informace o vhodnosti nebo nevhodnosti této úpravy?

od tvx » ned čer 18, 2006 23:21

ohřát mlíko na cca 40 a přidatpár lžic živýho jogurtu, dopeřiny s tim a za 6-12 hodin to tak nějak mírně vždy ztuhlo... ale jen mírně a zkyslo.

od Selma » ned čer 18, 2006 22:21

tvx píše:já dělaval jogurt zasyrova a v poode...
A můžeš mi prosím napsat co nejpřesnější postup? Už se mi jogurty dělají od čtyř hodin a moc nadějně to nevypadá, asi je jim moc horko, nebo to může trvat tak dlouho?

od tvx » ned čer 18, 2006 19:43

já dělaval jogurt zasyrova a v poode...

Jogurty a mléčné kvašení

od Selma » ned čer 18, 2006 16:14

Manžel naučil našeho staršího synka na jogurty, už v tom jede i malá a já samozřejmě přemýšlím, jak jim to poskytovat co nejvíc raw. Zatím jsem alespoň prosadila výhradní nákup bílých jogurtů bez zahušťovadel, ale co manžel objevil zdroj nepasterovaného mléka, špekuluju, jak ho dětem "vnutit" protože mléko jako takové pít nechtějí. Máme jogurtovač, takže právě dělám první zkušební várku jogurtů z mléka nepasterovaného. Na netu jsem našla doporučení, že je lépe mléko dříve svařit aby v jogurtovači nezapočal proces kvasný dříve, než proces jogurtovací. Pokud by se tak stalo, může to být na závadu? Nerada bych dětem způsobila nějaký průjem nebo tak něco. Totéž u výroby tvarohu. Už jsem vyrobila raw tvaroh ze zkysaného mléka, dětem velmi chutnal, ale chtěla bych se ujistit, jestli je nutné dodržovat nějaká bezpečnostní opatření, pokud mléčný výrobek pobývá nějakou dobu v lednici s ostatním jídlem a vůbec za každou zkušennost s nepasterovaným mlékem budu ráda.

od minsc » úte kvě 23, 2006 15:13

Další inspirace- fermentace slinami

V Brazílii je chicha známá jako masato nebo jarake. Je to slabě alkoholický nápoj, který je vyráběn z rozdrcené kukuřice smíchané s vodou a jako kvasidlo je přidáno několik žvanců v ústech rozžvýkané kukuřice. Právě sliny podněcují a urychlují fermentaci. Po nějaké době je kaše zkvašená a je připravena k pití. Její výroba je v podstatě všude stejná, jen surovina se mění podle podnebí a zvyklostí: brambory, kamote, juka a jiné škrobnaté hlízy. V Bolívii je oblíbená právě kukuřice. Chicha má šedou barvu, silně páchne sladem a připomíná chutí zkyslé pivo. Prodává se v každých dveřích, nad kterými visí praporek. Nejznámější chicha je z Cochabamby a říká se jí „číča kočabambína“. Po ní prý zůstanete úplně paralyzovaní. Všichni tu pijou chichu, pijou jí do poslední chvíle, kdy padnou umdleni na zem. Chicha je další metlou degenerujícího obyvatelstva.

http://www.revprirody.cz/data/0402/alkoholismus.htm

od minsc » ned bře 12, 2006 14:19

Tyhle věci mě taky moc zajímaj. Údajně se na kvašení dá použít taky syrovátka co ti zbyde po výrobě sýra z kefíru. Na ty stránky je tu odkaz. Přihodím další, je tam myslím taky něco o kvašení těch semen atd. (EXPANDING the USE of KEFIR & KEFIR GRAINS)
http://users.chariot.net.au/~dna/kefirp ... _for_kefir

BIFI

od KRA » pon úno 27, 2006 8:43

Josef Benes píše:Laktobacilus + bifidus, v tom nevidim problem, zjisti mnozstvi laktobakterie v tablete a dej do zeli pokud mozno podle meho doporuceni.
UJISTI SE, ZE SE JEDNA O ZIVOU KULTURU.
Vcera jsem zkusil do naklíceného obilí naskrábat cca 1/3 tablety Pangaminu a dal to v male zavarovací sklenici ohrát na topení a za chvíli to hucelo, jak burcák, takze zivé to bude dostatecne.

Nezkouseli jste kvasení mixovaných semen ?? Co treba i lustenin atd...

Díky za kazdou inspiraci

od Josef Benes » úte úno 21, 2006 2:35

Laktobacilus + bifidus, v tom nevidim problem, zjisti mnozstvi laktobakterie v tablete a dej do zeli pokud mozno podle meho doporuceni.
UJISTI SE, ZE SE JEDNA O ZIVOU KULTURU.

pangamin

od KRA » pon úno 20, 2006 18:34

Jeste dodam , ze jsou na obalu uvedeny bifido i lactobakterie. Otazka v jakem mnozstvi

Nahoru