Kysane zeli

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :o :shock: :? 8) :br :lol: :x :delicacy: :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: >:-) (:-) m:-)

BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Kysane zeli

Re: Kysane zeli

od cepheus » stř lis 11, 2015 10:50

Tak si bez nekam uriznout hlavu, to je napad !:)).

Re: Kysane zeli

od Ozeki » stř lis 11, 2015 0:04

Od vysmechu uz jen krucek k nenavisti a zacit tem, jez maji jiny nazor, rezat hlavy :|

Toto je diskuse o zeli, ne o svetonazorech...

Podstatna informace je, ze Psenice spaldova a seta je geneticky temer identicka (coz si vetsina nadsencu tzv. zdrave stravy ne vzdy uvedomi)...

Re: Kysane zeli

od cepheus » čtv lis 05, 2015 1:03

Amen:))).
-----------------
Komik a jeho Svet, hazet tisiciletimi sem a tam je smesny, se normalne bavim temato srandistama co vi naprosto presne co bylo pred 1000, 5000 i 10 000 lety:).
Jeste Ti chybi primalovat faraonum na sarkofag samopal vzor 58 (co korodoval), hehehe :D))) .

Re: Kysane zeli

od Ozeki » stř lis 04, 2015 11:49

Pepe píše:Na to boli ine pristroje, dnes su odlozene v trezoroch roznych elit-spolocnosti ;--p.

Napriklad zda sa mi ze spaldu takto nasli a zachovala si urcite vlastnosti, ale kto vie ake mala pred 1-10 000 rokmi.
Prapuvodni obiloviny byly diploidni (14 chromozomu), tzv. jednozrnka, to by sis nepochutnal a nic nevypestoval... Ze semene xxxx let stareho to jde ve filmu... Ale urcite se to pestuje nebo da sehnat.

Psenice spaldova je oproti sete o neco lepsi (o kolik? I kdyby mela o 100% vice mineralu vitaminu bilkovin?) pmn proto, ze ma nizsi vynosy (proto se za prvni republiky prestala masove pestovat), obe dve pochazeji zhruba ze stejne doby a jsou geneticky temer totozne (obe jsou myslim hexaploidni a maji nabaleno 47 hromozomu, oproti prastarym psenicim se 14 chromozomy), ve srovnani s prastarou psenici jsou geneticky jine a je pry prokazano, ze "psenice seta" (ta zla, co ji nemame radi) na nasem uzemi byla uz pred 5000 lety... Pred 10.000 roky spalda jeste nejspise vyslechtena nebyla.

Takze spalda ma o 100% vice mineralu (tipuji, kdyztak me opravte), protoze neni tak giganticky vynosna (naroste ji daleko mene), ale cena na pultu je v prumeru 1.200% vyssi (12x, kdyz srovnam treba mouku) !!! >:-)

za me: psenici (spaldovou nebo setou) minimalizovat...

Re: Kysane zeli

od cepheus » úte lis 03, 2015 21:20

Aspon je s Tebou sranda Pepe, me dostanou vzdycky lidicky co si nekde neco prectou (idealne na Wiki) a hned vi vsecko nejlip:).
I to co nikdo poradne nevi - co se tu presne delo pred 1000 a vice lety a proc):))).

Re: Kysane zeli

od Pepe » úte lis 03, 2015 13:33

Na to boli ine pristroje, dnes su odlozene v trezoroch roznych elit-spolocnosti ;--p.

Napriklad zda sa mi ze spaldu takto nasli a zachovala si urcite vlastnosti, ale kto vie ake mala pred 1-10 000 rokmi.

Re: Kysane zeli

od cepheus » úte lis 03, 2015 11:49

On to vi Zanek zase nejlip, on tam totiz pred 1000 roky byl OSOBNE(!) a valnou cast geneticke informace zmeril voltmetrem :D))) ..

Re: Kysane zeli

od Ozeki » sob říj 31, 2015 19:12

Pepe píše:
Vedtak ako dozrelo je zive aj 1000 rokov ak ked uz, vsetko co otrhnem by podla tych malo byt predsa nezive, aky cas je pripistny pre vitariana od zberu?
Zive 1000 roku? Pravda je, ze napriklad klicivost semen obvykle rapidne klesa uz po 1 roce, jak ktery druh, nektera semena, napriklad okurky, neklesaji, ci se traduje, ze klicivost roste... Za 1000 roku uz se i valna cast geneticke informace i pri idealnim skladovani vytrati...

A pojmy "ziva strava" jsou podle meho nazoru spise marketingove libive pojmy a problem se zkusenosti je, ze pri komplikovanych jevech prikladame duraz tem nevyznamnym a ty vyznamne pomijime... Opet tu asi plati, ze v malych davkach neuskodi skoro nic :-)

Re: Kysane zeli

od borazon » pát říj 30, 2015 23:05

Zkysat se může dát cokoli, ne? Co takhle kapusta s lopuchovým kořenem? ;)

Re: Kysane zeli

od Pepe » čtv říj 29, 2015 23:57

Robil so zeli po SR kapustu fialovu a cviklu, tej mam v zahrade dost, vlastne uz sla von zo zeme. 1:1 pomer a super kysla. A polovicu flase bol kel (tusk), ten uzasne zmekol akoby sa uvaril ale chut velmi dobra. Takze flasa bola melirovana fialovo-biela.
No a tie korienky nenajdem fajnove kysle :-p

Re: Kysane zeli

od borazon » čtv říj 29, 2015 23:16

Začínám mít na to zelí nějak chuť :)
Ačkoli pro někoho může být v zimě jistě lepší volbou jít ven vyhrabávat kořínky :D

Re: Kysane zeli

od Pepe » pát říj 09, 2015 12:43

veri píše:třeba tady ve vitakuchařce je té soli docela málo, vychází to okolo 13g na kilo, což není moc. a jak píše panda, jde to i bez soli..
walker:
...potravina, která je sice chutná, ale svými nepřirozenými enzymy a velkým množstvím anorganických solí škodí zažívacímu systému. Sůl může snížit vitalitu cév a podpořit jiné degenerativní pochody v těle.
Takže i když je to bez soli, nevhodné to je..
Cital som cele vlakno a je to zaujimave, tak isto aj vo vlakne o semenach, orechoch a urcite v inych. Mam otazku, kolki z tych co tu pisu su na 100% vitariani viac ako 10 rokov ale naozaj uprimne 100%? Pouzivaju sa tu velmi silne slova! Prelinkujem tento prispevok aj do podobnych vlakien. Osobne ak chcem byt vitrian RAW, vsetko co nepreslo tepelnou upravou je vhodne! Do akej miery a ako casto je to roznorode podla toho ako sa pestro stravujem. Poniektori tocia 10-15 druhov zeleniny a potom sa divia ze telo mu dava zle signaly co by mal jest. Ale treba si uvedomit ze aj male odchylky ako su kdejake potraviny zavrhovane vitarianmi obilniny, no nieje semeno zive ked ho dam naklicit a ono niklici? Vedtak ako dozrelo je zive aj 1000 rokov ak ked uz, vsetko co otrhnem by podla tych malo byt predsa nezive, aky cas je pripistny pre vitariana od zberu? Alebo polemizuju sa tu nejake skroby, oleje a mnoho inych a nakoniec si supnem na navsteve nieco varene do seba.
Organizmus si niekedy pyta zo zahadnych dovodov nejaku potravinu, preco? To musime zistit my sami, vyskusat stale ine praktiky, kazdy den sa zdokonalujeme, a keby nas chceli vedecky studovat vedci a trvalo by im to 10 a viac rokov, aj tak by sa to menilo kazdym nasledujucim dnom, a? Co by zistili? Obilniny? Oleje? A za mesiac ich budete potrebovat na nejaky cas, jednorazovo alebo viac krat a kolo?

Pred 3 rokmi som mal 120-125kg na 192 V a nikdy by som nepovedal ze si urobim zopar hladoviek na vode aj cez 20 dni a stanem sa vitarianom. Som uz 22 rokov vegetarian ale vitarian? To by som poprel az by sa zem zaciernala. Som kratko vitarian al mam teraz urcite presvedcenie aj to sa moze zmenit. Mnoho vitarianov co tu hlasali kdejake ,,dogmy,, tu uz niesu a teraz si davaju fajnovy steak.


Tak este k tej kyslej kapuste-zeli
Osobne je to ,,NIE,, tepelne upravene, mame jasno!
Sol?
Aj zvierata vyhladavaju v prirode sol, je to dokazane ze potrebuju niekedy naviac soli.

Po precitani tohto a inych vela clankov, som bol trochu zmateny a ak by som nebol presvedceny o vitarianstve, tak to asi zabalim. Ohladom soli som napisal kamosovi co je do znacnej miery vitarian a sportuje 2-3h denne narocny sport. Osobne sportujem 3-5h tyzdenne a su tyzdne kedy 5-10, nejake maratony a ultra behy. Tak vlozim jeho citat, dufam ze ked si to niekedy precita, tak ma neupecie. Je to len jeho nazor na moju otazku.
:::
Predpokladam ze keby si jedol vela "divej nie domestifikovanej" zeleniny a nerobil ziadne sportove aktivity, tak by sa dalo asi aj bez soli.

Ale kedze zivot je teraz omnoho aktivnejsi (teda ak clovek vaznejsie sportuje) + ak sa vela potis (ako ja), tak nakoniec skoncis v stave ked ti sodik v krvi chyba a navodis si stav co sa vola hyponatremia (nemusi to byt asi len nedostatok sodika). Ja som v juni na par tyzdnov uplne prestal pouzivat sol, kedze sa mi nejako nedarilo prirodzene (bez hladovky) znizit vahu (ktora je ok ale na cyklistu predsa len viac ako som ocakaval). Vysledok bol na vahe rychlo badatelni -5kg za ~2-3 tyzdne, co je vaha zadrziavanej vody v tkanivach, co sposobuje prave sol, ale aj ine veci. Ale moj vykon zacal po 2 tyzdnoch ist dole vodou. Do kopca som mal sice lepsi cas, lebo som bol omnoho lahsi, ale zaroven som nemal ziadnu energiu a po vyjdeni jedneho kopca som sa citil ako po 5h treningu. Nebol som si isty ci to bola ta sol, predsa len sa hodne oteplilo, vysoka pretekova/treningova zataz na organizmus, mozno nejake virusi..., pripisoval som to slabej regeneracii... ale ked som vsetko vylucil, zistil som ze to bola prave ta sol. A po 2 dnoch ako som ju nasadil (spociatku trochu viac) tak som bol ok, a vedel som tlacit konecne.

Sportovci si takyto stav privodia zvacsa pri ultra zalezitostiach ked piju strasne vela vody, vypotia vela mineralov a zriedia si krv az sa mozu dostat do takehoto stavu... a ten je velmi nebezpecny z hladiska zivota, ked to trochu prepisknes, mozes sa dostat do komy. Ked to ale poznas a vies ako sa pri tom citis, tak vies co mas robit, takze som rad ze som mal taku skusenost. Inak aj niektory frutariani narazili na tento problem (napr. tento typek http://www.thefruitarian.com/) a pri ultra zalezitostiach doplna soli tabletkami tusim (to ma zase svoje nevyhody... hlavne spomalenie vstrebavania vody v zaludku).

Inak doplnanie soli, karbohydratov a pod. pocas preteku nie je taka jednoducha zalezitost aky si clovek mysli. Nestaci do seba natlacit x gelov, tabletiek a pod. a mysliet si ze to je vyriesene, problem je ze to organizmus nema sancu spracovat. Preto musis mat max zasoby v tele uz davno pred pretekom a doplnat od zaciatku v malych davkach, takisto pit od zaciatku nie az ked si smadny...
:::
Myslim ze si v tomto prispevku najdu aj sportovci aj nesportovci odpovede.
Robte to co citite, zle skusenosti su vzdy len skusenosti, neexistuje zla skusenost! Osobne, ja som potreboval pribrat, zleniviet, nabrat vseliake zdravotne neduhy a dopadnut poriadne na dno, aby som sa mohol odrazit.

Kysane zeli

od Janek » úte zář 09, 2014 18:12

jj, Tuna rulez, ma tunu deticek a chce aby prospivala... ;-)
k.winky píše:A nebo se přesunout do jiného podnebného pásma ... To plánuji já, jak jen to bude možné, tady to prostě není pro mě..
Tak co winky, uz jsi presidlila blize k rovniku? ;-)

Re: Kysane zeli

od smajliss » úte úno 12, 2013 13:58

http://www.stream.cz/adost/792869-a-dost-kysane-zeli

pro lidi, kteří zelí kupují ... jsou tam ukázány 2 produkty, které mají nejvíce bakterií mléčného kvašení ..

Re: Kysane zeli

od Návštěvník » sob led 26, 2013 0:19

Naštěstí mají v Brně ve Sklizenu opravdové mléčně kvašené zelí nesterilizované, to jsem si koupila. Ale chystám se na přípravu vlastního domácího.

Re: Kysane zeli

od smajliss » čtv led 24, 2013 10:22

Re: Kysane zeli

od Jindra » čtv led 24, 2013 9:32

bukaj píše:Kombinace zelí + mořské řasy ale stejně moc vyhledávaná nebude
tak to jsem výjimka, přesně tuhle kombinaci miluju a právě tyto dny jím... ještě něco česneku a křenu přidávám, ať to má grády :delicacy:
Návštěvník píše:Velmi děkuji za Vaše odpovědi, už mám kysané zelí v ledničce a jdu si ho dát
z věty mi připadá, že jde o zelí kupované, tedy sterilované. Ale pozor, sterilované zelí už ty blahodárné vlastnosti díky tepelné úpravě nemá!

Re: Kysane zeli

od Návštěvník » stř led 23, 2013 17:51

Velmi děkuji za Vaše odpovědi, už mám kysané zelí v ledničce a jdu si ho dát.

Re: Kysane zeli

od bukaj » úte led 22, 2013 21:02

To s tím poškozením sliznice se mi moc nezdá. Myslím, že se to poprvé objevilo u Walkera. Jako Američan těžko říci, k jakému zelí se dostal. Ale pokud je přirozeně kvašené, bez zbytečných aditiv a nepřesolené, problém bych neviděl. Zelí zde má rozhodně tradici, je skvělým zdrojem vitamínu C, živé mikroflóry atd. Špatně se může trávit pokud má jedlík zanesené střevo, jelikož skvěle čistí.

A jak říká smajliss, stačí dát jód v jiném jídle. Kombinace zelí + mořské řasy ale stejně moc vyhledávaná nebude :)

Re: Kysane zeli

od smajliss » úte led 22, 2013 20:40

Jo, s tím jódem to je pravda. Ale vůbec to přece nevadí. Tak ten jód můžeš přijmout v jiném jídle, kde zelí nebude. Zelí působí blahodárně na střevní mikrofloru. Podle mého názoru jsou to blbosti. Akorát v GAPS dietě se má v první fázi kysanému zelí vyhnout, pač je těžko stravitelné, ale jakmile se střevo vyčistí od bordelu, tak se zařazuje. Bez zelí bych se candidy nikdy nezbavil. Sehrálo obrovskou roli a všem bych ho doporučil.

Re: Kysane zeli

od Jitka_ » úte led 22, 2013 20:20

Dobrý den,

opravdu jíte zelí syrové a nekvašené? Podle tohoto: http://www.veganska-asociace.cz/zdravi/ ... yziva/jod/ a tohoto: http://vyzivujicitradice.cz/2010/11/26/ ... rozveseli/ článku nejspíš nějakým způsobem syrové zelí brání vstřebávání jódu (což nevím, jestli je nebo není takový problém... ale kamarád má problémy se štítnou žlázou a to bych nerada riskovala). Říkala jsem si, že kvašené ten problém mít nebude a proto je pro výživu vhodnější.
Moc nerozumím tomu, že "je pro sliznice zažívacího ústrojí velmi škodlivé a působí negativně i na kůži, která často zdrsní". Opravdu tomu tak je? Vždyť kysané zelí jedli lidé v Evropě po staletí a byli v pořádku.

Předem děkuji za případné vysvětlení.

Re: Kysane zeli

od Xeelee » pon zář 03, 2012 18:43

Jindra píše:Xeelee vítej i na tomto fóru, rád Tě tu vidím,

díky za radu dělat zelí zrnkama tibetské houby, protože tu sůl se mi tam vůbec nechce dávat, tohle ozkouším
Když už sem nějakej ten pátek vitarián... Po půstu mám jen něco přes dva týdny na přípravu low carb/intermittent fasting diet, tak pilně studuju kde se dá. U Jardy se stravování neřeší tak jak bych potřeboval. Bylo to nevyhnutelný :)

Včera večer sem dodělal dvě pětilitrovky pickles. Použil sem kefírová zrna, pročištěnou kefírovou syrovátku a dolil sem to trochou jablečný šťávy. Uvidím co z toho vznikne. Po půstu vyzkouším i kefírový kvašení semínek, ořechů a naklíčných luštěnin. Založím tu na tohle téma vlákno a podělím se o zkušenosti.

Re: Kysane zeli

od Jindra » pon zář 03, 2012 8:20

Xeelee píše:Sehnat kvalitní kysaný zelí v supermarketech je často umění. Většinou je pasterizovaný, často v něm sou sajrajty. Nejlepší je udělat si ho doma. Jak už sem jinde psal, tak to jde i bez soli. Na kysaný zelí a pickles stačí kefírová syrovátka nebo přímo zrna tibetský houby. Kefírová syrovátka brání zkažení
Xeelee vítej i na tomto fóru, rád Tě tu vidím,

díky za radu dělat zelí zrnkama tibetské houby, protože tu sůl se mi tam vůbec nechce dávat, tohle ozkouším

Re: Kysane zeli

od Xeelee » ned zář 02, 2012 5:58

Sehnat kvalitní kysaný zelí v supermarketech je často umění. Většinou je pasterizovaný, často v něm sou sajrajty. Nejlepší je udělat si ho doma. Jak už sem jinde psal, tak to jde i bez soli. Na kysaný zelí a pickles stačí kefírová syrovátka nebo přímo zrna tibetský houby. Kefírová syrovátka brání zkažení. Stejně jako se snadno zkazí novej kvásek a znehodnotit desítky let starej z pekárně jde pěkně ztuha.

http://users.sa.chariot.net.au/~dna/
http://users.sa.chariot.net.au/~dna/kefirkraut.html
http://www.thenourishinggourmet.com/200 ... thods.html

Walker by měl z kysanýho zelí bez soli určitě radost :) Asi si vedle pickles taky nějaký udělám.

Kysaný zelí obsahuje spoustu vitamínů (hlavně C), probiotický kultury a tak vůbec má spoustu pozitivních účinků na zdraví. Klidně nahradí kefír a Actimel se může jít zahrabat. Co by si bez kysanýho zelí počali námořníci?

Panda: Stačí, když je zelí nebo jiná zelenina pod hladinou šťávy. Všechno mi zkvasilo jak mělo i v otevřený sklenici. Jistější je, když se do velký sklenice dá menší sklenička (dá se zatížit vodou) a šťáva se zvedne kolem jejích okrajů. Zeleninu na hrubo namelu v mixéru, osolím, chvilku ji nechám odstát, pak ji pořádně prohnětu rukama, aby pustila šťávu, a nechám ji ve sklenicích pár dnů kvasit při pokojový teplotě. Co nejmíň soli, co nejvíc vymačkat, pokud v zelenině není dost šťávy, tak se dá dolít vodou. Se solí už sem ale zdá se definitivně skončil.

Re: Kysane zeli

od Mirka L. » pon kvě 14, 2012 16:08

Ziji na Floride a ted jsem se podivala kolik vlastne soli obsahuje kysane zeli tady. Na 765g pripada 180 ml ... coz je 0,18 g soli, coz si myslim, ze je celkem v pohode, ne? Me se alespon toto zeli nezda byt vubec presolene a je moc chutne. Kysane zeli likviduje kvasinky v tele! Ja ho miluji!

Re: Kysane zeli

od Xion » čtv dub 05, 2012 23:02

Maria píše:Xione a proc si zeli neudelas sam? Vzdyt je to tak jednoduche. nastrouham na zelarskem struhadle (porizovaci cena byla asi 500) do vymyteho drezu. tam to poradne pomackam a prohnacam. Pak to trochu posolim a okminuju a poradne napechuju do zelaku(asi 800,--) a dam nekam do tepla,trebas k radiatoru. asi po 7 dnech to prendam do lahvi od okurek se sroubovacimi vicky a dam do lednice(doba kvaseni ovlivnuje tvrdost zeli,takze az je to jak mas rad,tak to prendas do chladu). Pri kvaseni to trochu obcas probubla ,ale zadny smrad se nevine,takze lze delat kdekoliv(zelak ma vicko ponorene ve vode).
I ja by som nasiel veci, o ktorych snivas, ale neudelas si ich sama, a pritom mohla by si. :-)

Re: Kysane zeli

od Marci » pát bře 30, 2012 17:30

Xione a proc si zeli neudelas sam? Vzdyt je to tak jednoduche. nastrouham na zelarskem struhadle (porizovaci cena byla asi 500) do vymyteho drezu. tam to poradne pomackam a prohnacam. Pak to trochu posolim a okminuju a poradne napechuju do zelaku(asi 800,--) a dam nekam do tepla,trebas k radiatoru. asi po 7 dnech to prendam do lahvi od okurek se sroubovacimi vicky a dam do lednice(doba kvaseni ovlivnuje tvrdost zeli,takze az je to jak mas rad,tak to prendas do chladu). Pri kvaseni to trochu obcas probubla ,ale zadny smrad se nevine,takze lze delat kdekoliv(zelak ma vicko ponorene ve vode).

Re: Kysane zeli

od Xion » pát bře 30, 2012 11:30

Skoda, ze nikto na trhoch nerobi kvasenu kapustu za pouzitia himalajskej soli. :-(

Re: Kysane zeli

od Zdeníno » pon úno 20, 2012 23:52

Panda píše:
Zdeníno píše:....Ale někdy si říkám, v supermarketu pytlík za pár korun, někdy i bez éček, bez práce, bez čekání 2 měsíce... (asi se s tím tak nepáraj).
V Tescu mají kysané zelí se sníženým obsahem soli (pytlík 500g za nějak 11 kč, teď zrovna akce 9 kč, ale pozor skoro stejný pytlík je i s normálním množstvím soli), zdá se být bez dalších přísad, jen trochu kmínu a málo soli, chuťově je dost dobré.
Jo, přesně ten pytlík mám na mysli ;).
Použil jsem šťávu z něho během návratovky z 21, a dobrý, žádný otekliny. Hmm.

Ale na tom svým zelí si taknějak víc pochutnám. Asi kvůli tý práci.

Re: Kysane zeli

od Panda » pon úno 20, 2012 23:37

Zdeníno píše:....Ale někdy si říkám, v supermarketu pytlík za pár korun, někdy i bez éček, bez práce, bez čekání 2 měsíce... (asi se s tím tak nepáraj).
V Tescu mají kysané zelí se sníženým obsahem soli (pytlík 500g za nějak 11 kč, teď zrovna akce 9 kč, ale pozor skoro stejný pytlík je i s normálním množstvím soli), zdá se být bez dalších přísad, jen trochu kmínu a málo soli, chuťově je dost dobré.

Re: Kysane zeli

od Zdeníno » pon úno 20, 2012 23:29

Maria píše:
Zdeníno píše:Blbý je, že to dá dost práce a sežere dost času.
Nezabere,pokud pouzijes velike struhadlo na zeli. Je asi pul metru dlouhe a 25 cm siroke. 2 obrovske hlavky zeli (mnozstvi na 1 zelak) nakrouhas tak za 10 minut.
Používám kuchyňský robot :). Ale nejde jen o krouhání. V téhle době bývá zelí v obchodech už poněkud chycené plísní. Je třeba jednotlivé listy tak do 1/3 hlávky zkontrolovat/vyhodit. To samé s cibulí. Pak promíchat, pěchovat do sklenic. Na (stařičkém) odšťavňovači vyrobit šťávu na zalití. A pak umejt nádobí a zabordelenou kuchyň. Trvá mi to tak 4 hodiny, dvě 5ti litrové sklenice. Asi holt nejsem ženská no.

Ale zatím jsem žádné potíže s plísní uvnitř zelí neměl, i když třeba ve sklepě začala žrát papírek s datumem na sklenici. Možná i proto dříve naši předci dávali tolik soli, měli jen dřevěné sudy.

Ale někdy si říkám, v supermarketu pytlík za pár korun, někdy i bez éček, bez práce, bez čekání 2 měsíce... (asi se s tím tak nepáraj).

Re: Kysane zeli

od Marci » pon úno 20, 2012 16:20

Zdeníno píše:

Blbý je, že to dá dost práce a sežere dost času.

Nezabere,pokud pouzijes velike struhadlo na zeli. Je asi pul metru dlouhe a 25 cm siroke. 2 obrovske hlavky zeli (mnozstvi na 1 zelak) nakrouhas tak za 10 minut.

Re: Kysane zeli

od Reza81 » ned úno 19, 2012 15:24

ahoj všem jsem tu nová :D
Kysané zelí mám moc ráda děláme si z něj salát jen cibulka na jemno a to zelí + olivový olej.Velmi osvěžující :)

Re: Kysane zeli

od cepheus » pát úno 17, 2012 18:12

Zdeníno píše:..dříve jsem tam dával pár lžic soli, teď už skoro žádnou, jen když je třeba dolít trochu vody (když ne úplně pustí šťávu), tak to doleju vodou s trochou soli, spíš na chuť, tak max. 1 lžíci na 5l.
--------------------
Jinak sůl rozhodně nezpůsobuje kvašení, právě naopak, přidává se tam jako konzervační činidlo (čili i brzdí nástup kvašení)..
Ano, sul zpusobuje konzervaci + pusteni stavy a tim zpetne urychli start kvaseni, dava se 1% = 1000g/10g soli.
Proto dolivas (zbytecne) sul s vodou, cili sul nebrzdi primo kvaseni, jde o kompromis mezi kvasenim a hnitim (konzervaci).
Kdyz to zbastis po tech prvnich dnech bourliveho kvaseni v pokojove teplote, mas pickles - rychlokvasku.
Kdyz po tech 2 mesicich v chladu sklepa (proto zakop do zeme za starych casu, nebo v korei dodnes) mas kvasene zeli:).

Re: Kysane zeli

od gabrielik » pát úno 17, 2012 13:39

fíí, mňam, to je nápad s tou šťavou. To skúsim. Maminka robí pre nás kapustu v sude v paneláku. Vždy to tak robila a robí to aj teraz keď sme z domu preč. Kúpime kapustu aj pomôžeme ak sa dá a máme za to vystarané s kapustou. Soľ dávame, ale žiadne umelé kvasidlá ani nič také. A kapustu mám rada chrumkavú a riadne kyslú :)

Re: Kysane zeli

od Zdeníno » čtv úno 16, 2012 22:08

Tak já si dělám kysané zelí doma už asi půl roku. Nejvíc mi chutná s cibulí (hodně cibule) a kmínem (zas to nechce s tím kmínem úplně přehnat). Nedávám tam žádné koupené kvasinky či bakterie atpod., protože se mi to vůbec chuťově neosvědčilo. Nacpu to do skleněných pětilitrovek (udusám rukou), dříve jsem tam dával pár lžic soli, teď už skoro žádnou, jen když je třeba dolít trochu vody (když ne úplně pustí šťávu), tak to doleju vodou s trochou soli, spíš na chuť, tak max. 1 lžíci na 5l. Nicméně mě napadlo to dolévat šťávou z odšťaveného zelí, takže sůl tam není vůbec. Ale to jsem ještě neochutnal, zatím to zraje. V týhle době to zraje asi tak dva měsíce. Dalo by se to jíst dřív, ale chutná mi, když je to měkčí.
Po prvních několika dnech od nacpání sklenice nastane bouřlivé kvašení, trvá asi 10 dní nebo tak nějak, je třeba nenarvat sklenici úplně po hrdlo zelím, protože pak ten skvělý kvásek vyteče na podlahu. Ale zároveň je třeba, aby to zelí bylo celé ponořené v tý šťávě, aby nezhnědlo. Kvůli tomu mám vystřižený kolečko ze zmrzlinový plastový krabičky, přimáčknu ho nahoru na zelí, na to dám skleněnou štamprdli a celé to zavřu normálním plastovým víčkem z drogerie za 10 Kč. Drží to, zelí je pod vodou a těch 5 cm od okraje je tak akorát, aby při bouřlivém kvašení šťáva nevytekla (žádnou negativní příchuť z toho zmrzlinového plastu jsem nezaznamenal). Po odeznění tohoto bouřlivého kvašení pak šťávy začne jakoby záhadně ve sklenici ubývat, je třeba to cca 2x dolít, třeba vodou s práškovým vit. C z DM.

Jinak sůl rozhodně nezpůsobuje kvašení, právě naopak, přidává se tam jako konzervační činidlo (čili i brzdí nástup kvašení), ale mě zatím nic nesplesnivělo. Dělám to v baráku, ve sklepě, vydává to určitý zápach, dělat to v paneláku no nevim no.

Osvědčené kombinace:
zelí + cibule + kmín
zelí + oloupaná jabka + trochu kmínu (? už si nepamatuju)
červená řepa + cibule (červ. řepu je dobrý nakrájet najemno)
zkoušel jsem i samotný celer (měli v kauflandu v akci), nó, nic moc (slepice ale byly spokojený)

Blbý je, že to dá dost práce a sežere dost času.

Co jsem ještě vymyslel, z šetřílkovských důvodů, odšťavím zelí do zavařeninový sklenice a do toho dám 1 tobolku laktobacilů z lékárny (teda obsah tý tobolky, né tu tobolku). Za pár dní se ty breberky docela solidně rozmnoží, popíjím to po douškách, je to fakt dobrý a na trávení supr.

Re: Kysane zeli

od Xion » čtv úno 16, 2012 15:15

Tak pre vitariana to netreba, ale pre varaka je kysane zeli pozehnanim.
Sol nevadi, ked sa s nou doplna draselna sol v spravnom pomere.

Re: Kysane zeli

od buc11 » stř led 11, 2012 14:49

podle mne nebrat,
u mne jde jen o úchylku projevující se při návštěvě Blavy, zkoušel jsem varianty se snižováním solí, ale jsou skvělé jen na to, aby člověk s lehkostí tomuto zlozvyku odvykl

Re: Kysane zeli

od Sweetie » úte led 10, 2012 23:46

re Dano a spol ke slovenske kapuste: taky jsme tuhle znacku nahodou koupili. k ty kachne to nemelo chybu. ale i samotny, kdyz to clovek neprezene s mnozstvim. mne zaujala tak jablecna paprika. jinak calamadu miluju, mamka ji delala porad. takova krupava.
ale jinak sul vyradit!

Re: Kysane zeli

od Aleš Krejčí / Brno » úte led 10, 2012 21:52

Panda píše:
Takže - mělo by fungovat vytvořit "zdravější" formu kysaného zelí bez jakékoliv přísady - stačí jen nakrouhané zelí dostatečně mechanicky propracovat a nechat kvasit. Pro urychlení kvašení se doporučuje doplnit trochu nálevu z předešlé dávky - tím se dodají kvasné bakterie. Možná by se tedy takto daly dodat bakterie i z prodávaného zelí - v malém množství šťávy by mohlo být dost bakterií a přitom sůl by taková malá dávka ani nepřidala.

Pokud to někdo takto vyzkoušíte (raději nejdříve v malém množství) tak dejte vědět výsledek. ;-)
Přesně tak, řešení pro vitariána je kysané zelí bez soli. Škoda, že už mám sud naložený se solí a druhý měsíc pojídám. Příští rok to zkusím bez soli, i když se obávám, že to bude na úkor právě té trvanlivosti, která je pro náš zeměpisný pás důležitá. Hodně se dá ale dohnat provozní kázní a bude-li zajišteno hermetické uzavření nádoby, nemusel by experiment bez soli dopadnout zle.

Snad ještě doladit tu sůl a když trochu dávat, tak tam dávat právě tu kamenou, která je prý pro organismus rozpustnější..

Profíci běžně dělají se solí v poměru 10deka na kilo. Jinak souhlasím s Walkerem, cituji: "Kyselé zelí je produkt z jemně nakrájeného zelí, které se přidáním velkého množství soli přivede k fermentaci (kvašení). Toto naložení a kvašení je pro sliznice zažívacího ústrojí velmi škodlivé a působí negativně i na kůži, která často zdrsní. Stimulující účinek šťávy z kyselého zelí na zažívací orgány je škodlivý, protože obsahuje mnoho rozpuštěných anorganických solí."

Re: Kysane zeli

od Dano » čtv pro 29, 2011 17:57

mun, poznam, asi jedina u nas na trhu.

Ked sme v praci pred tyzdnom varili vianocnu kapustnicu, tak som v presdstihu kupil tuto aby oni nenakupili nejaku klasiku, cize so slanym nalevom a s konzervacnymi latkami. Mozno aj tepelne upravenu (pasterizovanu) - take sa predavaju? Uz by som sa nicomu nedivil, ked som sa dozvedel ze vraj volajake naklicene veci sa bezne "lahko" pasterizuju.
Objavil som ju pred par rokmi, pre mamu. Ona kupovala tie bezne, tak som urobil prieskum a vzorku jej vtedy kupil. Ja nakladanu kapustu neznasam, ta sol mi vadi, aj kyslost velka na mna. Jedine plus u mna ze to kvasenie ju trochu zmakne. Lebo surovu nejedavam tiez - nechce sa mi zut.

Inac vidim tam v ponuke aj calamadu, mozno pre buca, http://www.kvasiaren.sk/cz/calamada_L108.html. Pisu ze ani tento "zeleninový salát" tepelne neupravuju, len neviem ci ju sladia cukrom alebo sladidlom. V nasich obchodoch som ju nikdy nikde nezazrel.

Drzim kvasiarni z Komarna palce, asi to nemaju lahke, ked kazdy v obchode hladi v prvom rade na cenu.

Re: Kysane zeli

od mun » čtv pro 29, 2011 17:23

Jím teď v zimě hodně, kupuju tohle v Globusu:
http://www.kvasiaren.sk/cz/kvasene-zeli_L88.html
Bez chemie (kromě soli), bez tepelné úpravy.

Re: Kysane zeli

od Zdeníno » čtv zář 09, 2010 22:27

Kyselé zelí používám při léčbě nachlazení. Kousám ho s tabletkami celaskonu. Plus odvar z lišejníku islandského. Zabírá to, k doktorovi s chřipkou nechodim.

Re: Kysane zeli

od Panda » čtv zář 09, 2010 9:58

Jindra píše:Mně teda ščáva ze zelí taky nechutná,...
Copak by asi udělala šťáva ze zelí (z odstředivky) kdyby se nechala pár dnů nakvasit, jako kysané zelí, možná by to mohlo být zajímavé a snad i docela zdraví prospěšné?

Re: Kysane zeli

od Panda » čtv kvě 28, 2009 11:28

Jindra píše:
Panda píše:Ještě k domácí výrobě kysaného zelí - zkoušel jsem hledat na netu, ale ještě nezkoušel prakticky
To jsi měl napsat včera :( To jsme totiž s manželkou nakládali 8 kilo (poprvé, nezkušeně) a už tu vidím, co jsme nadělali chyb. Nevhodné jarní zelí, trocha soli (naštěstí fakt jen malinko), do sklenic tlačeno rukou (váhou těla na nohách by to bylo lepší)... no ale dík, toto je skvělá inspirace pro příště. Tahle dávka nám snad taky vykvasí a zachutná, ale příště tohle využijem, ještě jednou dík.
Mělo by se to před tlačením do sklenic ještě důkladně promačkat v rukách. Vím že když jsme kdysi nakládali zelí tak to propracování se muselo dělat dost důkladně.

Tak alespoň budeš experimentátorem a napíšeš pak nové poznatky. :-)

Tady je docela podrobný návod na výrobu domácího zelí, myslím že pro nás bude stačit jen vypustit ty přísady:

http://www.cuketka.cz/?p=1481

Re: Kysane zeli

od Jindra » čtv kvě 28, 2009 11:22

Panda píše:Ještě k domácí výrobě kysaného zelí - zkoušel jsem hledat na netu, ale ještě nezkoušel prakticky
To jsi měl napsat včera :( To jsme totiž s manželkou nakládali 8 kilo (poprvé, nezkušeně) a už tu vidím, co jsme nadělali chyb. Nevhodné jarní zelí, trocha soli (naštěstí fakt jen malinko), do sklenic tlačeno rukou (váhou těla na nohách by to bylo lepší)... no ale dík, toto je skvělá inspirace pro příště. Tahle dávka nám snad taky vykvasí a zachutná, ale příště tohle využijem, ještě jednou dík.

Re: Kysane zeli

od Panda » čtv kvě 28, 2009 11:17

Ještě k domácí výrobě kysaného zelí - zkoušel jsem hledat na netu, ale ještě nezkoušel prakticky:

- mělo by se používat zelené zelí na nakládání (pozná se podle zelených listů a je tužší), ne bílé jarní zelí (nevím ale proč),

- ze všeho nejdůležitější je mechanické propracování zelí po nakrouhání, tj. "šlapání zelí", to zajistí změknutí a dostatečně vyloučení šťáv,

- kvašení má probíhat bez přístupu vzduchu (např. v zavřených Omnia zavařovačkách - přebytečný kysličník uhličitý uniká ven a vytlačuje kyslík),

- sůl a jiné přísady (kmín, ocet) jsou jen dochucovadla, sůl navíc zajistí větší vylučování šťáv (to lze zajistit důkladnějším mechanickým propracováním) a není důležitá pro kvasný proces.

Takže - mělo by fungovat vytvořit "zdravější" formu kysaného zelí bez jakékoliv přísady - stačí jen nakrouhané zelí dostatečně mechanicky propracovat a nechat kvasit. Pro urychlení kvašení se doporučuje doplnit trochu nálevu z předešlé dávky - tím se dodají kvasné bakterie. Možná by se tedy takto daly dodat bakterie i z prodávaného zelí - v malém množství šťávy by mohlo být dost bakterií a přitom sůl by taková malá dávka ani nepřidala.

Pokud to někdo takto vyzkoušíte (raději nejdříve v malém množství) tak dejte vědět výsledek. ;-)

Re: Kysane zeli

od veri » pát dub 24, 2009 14:02

Sitar píše:To urcite neznamena, kazdopadne je ale u bio vetsi sance, ze se k tomu jidlu budou chovat mravneji nez konvencni zpracovatele.
To asi ano, ale bio zemědělci jsou pořád lidé, kteří, byť žijí jinak a s větší útou k planetě, pořád zabíjejí zvířata a nestravují se živě, takže např. pokud jíš vařené, je ti jedno, jestli jsou bio sušené datle živé nebo ne. To je důležité pro vitariána :)

Re: Kysane zeli

od Jindra » pát dub 24, 2009 13:50

veri píše:certifikát bio přeci neznamená, že se musí zachovávat všechny enzymy - tzn.sušit nízkoteplotně..ne?
Veri máš pravdu, nemusí sušit nízkoteplotně. Tady spíš spoléhám na solidnost výrobce - jestliže už někdo chce produkovat bio, tak (doufám) se vším všudy, aby zůstal výrobek "živý". Jenže například veškeré bio nápoje v obchodech... pasterováno a tečka :?

Re: Kysane zeli

od Sitar » pát dub 24, 2009 13:46

veri píše:certifikát bio přeci neznamená, že se musí zachovávat všechny enzymy - tzn.sušit nízkoteplotně..ne?
To urcite neznamena, kazdopadne je ale u bio vetsi sance, ze se k tomu jidlu budou chovat mravneji nez konvencni zpracovatele.

Nahoru